С този пост искам да внеса малко повече яснота за това как функционира виртуалната предплатена карта VISA на ЦКБ, тъй като преди да си направя такава изчетох всичко в сайта, но за съжаление не можах да си отговоря на всички въпроси, които ме интересуваха.
Реших да попитам след това в един от клоновете на банката, но служителката вътре така и не можа да разбере за какво говоря и въобще не беше чувала за тази услуга. След това потърсих брошурка, такава каквато аз бях взел от друго място и не носих със себе си, но не открих за да и покажа. Помолих я да погледне в сайта (Virtualcard.bg), но тя ми отвърна, че няма интернет. Казах си „Що за банка е това?“ и си тръгнах.
След като се прибрах вкъщи опитах да звънна по телефона и да задам въпросите си, но така и никой не ми вдигна… Очевидно все още има банки, които в 21-ви век нямат телефонна линия на която да можеш да се свържеш 24/7 с тях.
Отчаян реших да опитам за последно по имейл. Написах всичко, което исках да знам и едва на следващият ден някой взе, че ми отговори.
За да не си повтаря тази случка и с вас, ще ви попиша малко по въпроса за таксите и начинът на работа с тази карта.
Както писах вече в една предишна тема, виртуалната карта физически не същуствува, т.е. няма да получите обичайната пластика с чип или магнитна лента. Единственото, което ще получите е номера на картата и така нужният ни трицифрен код (който принципно стои на гърба). Тя е предплатена защото, донякъде играе ролята на кредитна карта или по-точно частта в която имаме възможността да пазаруваме навсякъде из интернет пространството без ограничения (навсякъде където е обозначено с логото на VISA). По този начин изчезват всичките ни проблеми с плащането през интеренет и липсата на кредитна карта, която ни изискват в даден сайт. При предплатената карта вие предварително я заредеждате с необходимата сума. По функциите си малко прилича на дебитна карта, но с малко по-различен характер и донякъде по-голям обхват на действие.
Тя е бърза за получаване (може дори с няколко кликвания и правилно въведени данни) и изключително лесна за употреба. Вкарвате сумата, която ви е необходима и заплащате желаната стока или услуга. Другото важно нещо, което трябва да отбележа, е че тя е по-сигурна и защитена за разлика от една кредитна такава. Например при въвеждането на данните от нея в различните сайтове. Тук възможността да ви източат цялата карта до лимит я нама, т.е. загубите биха били минимални.
Непосредствено преди всяко пазаруване получавате SMS на мобилния си телефон за всяко плащане.
Виртуалната карта е с валидност от 6 месеца и след изтичане на този срок тя автоматично се деактивира. По всяко време можете да заявите нова карта и да продължите да се наслаждавате на пазаруването в Интернет! Ако имате налични средства по изтичащата карта, можете да ги използвате, като захраните онлайн новата си виртуална карта с тях. Ако предпочитате, можете да изтеглите средствата от старата карта по един от следните начини: в офис на ЦКБ АД; на каса на Изипей АД или да наредите банков превод към друга Ваша сметка с регистрация на сайта.
Виртуална карта можете да закупите и в последствие да презареждате в брой от клон на банката, чрез офисите на EasyPay или чрез друга ваша карта, като прехвърляте средства от нея. Минималната сума с която може да заредите картата си е 20лв., като се начислява такса от 3% от зареденета сума. Като минималната такса е 2лв. Т.е. Ако внесете 30 лв, пак ще ви таксуват с 2лв, а ако заредите 300лв ще ви вземат 9лв такса (3%).
След внесените първоначално минимум 20лв за активиране на картата, от тук нататък не е необходимо да поддържате средства по нея.
По виртуалната карта няма месечни или годишни такси за поддръжка.
Едно от нещата, което много ме интересуваше и никъде не намерих, е че внесената сума независимо по кой от начините (ЦКБ, ЕasyPay или превод от друга карта) се отразява веднага по виртуалната карта! А това е важно, защото при една резервация на самолетен билет примерно, трябва да действате бързо.
Издаването и подновяването на картата е безплатно.
Съществуват и някой лимити, които са големи и това не трябва да ви плаши:
- Макс. на транзакция – 2000лв
- 24 часов лимит – 2000лв
- 7 дневен лимит – 4000лв
- Брой транзакции за 24 часа – 10
- Брой транзакции за 7 дни – 50
От тук нататък всичко останало според мен е ясно и можете да го видите на сайта.
И последното нещо, което е много важно да поясня, е че например аз я използвам главно за пътувания (резервации на самолетни билети, нощувки и т.н) и доста често тези неща ги решавам и се случват или късно вечерта, или пък в неделния ден, когато банките не работят, а касите на EasyPay отдавна са затворили. Затова, добре си преценете всичко! Ако нямате регистрация и 100% направено онлайн банкиране в някоя банка (независимо коя), то в един късен час няма как да заредите виртуалната си карта! Аз лично използвам онлайн банкирането на Банка ДСК и през нея нареждам преводи към виртуалната карта за да я заредя, но съвсем спокойно, ако нямате пусната тази услуга и не желаете на вашата банка, можете да си извадите една дебитна карта на ЦКБ в която да държите парите си и да зареждате от нея по всяко време. Специално ходих да проверя дебитните карти на ЦКБ дали имат някакви месечни и годишни такси – е, нямат и съвсем спокойно можете да си нареждате преводи онлайн и да държите парите си в нея.
Длъжен съм да ви предупредя, че тази статия е писана на 29.07.2012г. и напред във времето е възможно да съществуват промени по тази услуга /условия, такси, лимити и т.н./. Затова задължително прегледайте и сайта Virtualcard.bg!!!
Надявам се да съм помогнал. Ако имате въпроси пишете, тук или във фейсбук! :)
Използвани материали: Virtualcard.bg и от имейла, който ми бе изпратен от Централна Кооперативна Банка.
Статия: Любо Узунов
loading...
И аз наскоро разбрах за тази карта, но ми е интересно и неясно едно: кредитните карти се изискват, тк имат лимит, по-голям от нашите налични пари, и в случай, че нещо стане (наетата кола бъде ударена, нещо се случи в хотела, в който сме отседнали), търговецът може да си вземе дължимото, без да ни гони сума време, докато ние самите съберем парите. Това си е гаранция за всеки търговец. С тази карта тази гаранция не съществува. Или има някакви нови правила, които не съм чувала, или чрез тази карта лъжем, че можем да покрием по-високи разходи, а в действителност не можем, защото разполагаме единствено с парите, които ние сме внесли в картата, и търговецът не би могъл да изтегли повече… не знам дали ти обясних ясно нещата… какво мислиш ти?
loading...
Направил съм си такава карта, но за съжаление все още не съм я тествал. Така, че след като това стане ще мога да ти отговоря на въпроса (yep)
loading...
Благодаря за синтезираната информация за Рим и Венеция. Планирам пътуване до Венеция и картите и линковете ще са ми много полезни. Самата аз отделям много време в четене преди едно пътуване и може би е време и аз да започна да потдеждам и споделям за да спестя време на други.
Иска ми се да се реванширам с информация за Виртуалните карти. Те се предлагат от няколко банки, при различни тарифни, лимитни и кредитни условия.
Да, те са сигурни защото не могат да бъдат използвани за кешови тегления, а всяко плащане е свързано с допълнително оторизиране – подпис, детайли за контакт …
Лимитите за транзакции : едно плащане, 24 часов или седмичен могат да се променят по нареждане на картодържателя и това е друг начин за защита. Виртуалните карти са кредитни (от позиция на банката), като банката има ангажимента да плати по надлежно предявено задължение и после ако картодържателя няма необходимата разполагаемост да си търси средствата от него. Това е причината в повечето случаи с тези карти да има и договор за кредит или клиента да има и други договори с банката.
При резервации за пътувания обаче имат едно неудобство: В повечето случаи onLine се извършва резервацията, а плащането се извършва на място, като ако платите с кредитната си карта се активира застрахователна полица издадена от Банката (за всички кредитни карти има такива) за времето на пътуването. Тези застраховки си струват и е добре преди пътуване да ги проверите (покритията и условията са добри), но с виртуалната карта не могат да се ползват.
loading...
само не правете грешката да си сменяте телефона :) Ще ви се наложи да отидете отново до банката и да обяснявате на служителите (в същата банка, която поддържа системата)… каква е тази виртуална карта :)
loading...
zd iskam da popitam slet kato veche imam sredcva v paypal snetkata kakvo da naprava za da si gi prexvar;q vobiknovenata bankova smetka za da moga da gi izteglq (yep)
loading...
Виждам някои заблуди относно Виртуална карта в коментарите и затова ще добавя малко инфо и аз, тъй като ползвам услугата:
– Виртуалната карта не случайно няма физически носител – тя не е предназначена за физически плащания в обекти (не можете да пазарувате с нея в магазин, на място в хотел и тн.)
– Виртуалната карта е изключително създадена като он-лайн / Интернет разплащателна карта
– Виртуалната карта ви предпазва при он-лайн пазаруване, тъй като идеята е вместо да пазарувате директно с карта, свързана с банковата ви сметка (където можете да станете жертва на сериозна измама, ако имате повече налични пари по сметка), да го правите с Виртуална карта, която зареждате преди пазаруване с приблизително точната сума, за която желаете да изхарчите, като по този начин след покупката в общи линии няма да имате пари по Виртуалната карта и дори да станете жертва на измама (откраднати данните на картата), няма как да ви източат съответно.
– можете дори да си правите нова Виртуална карта за всяко едно пазаруване, с точната сума, след което да я зарежете и да си откривате нова
– друг плюс на Виртуалната карта е, че можете да я ползвате заедно с PayPal акаунт. По този начин получавате допълнителна защита. Нещо повече – Виртуална карта поддържа теглене на пари от PayPal (тествано е с верифициран акаунт, към който има добавена и банкова сметка, за нов акаунт – не гарантирам).
– първите 10 дни след откриване на Виртуална карта не можете да теглите наличната сума в брой от гише на банката или Изипей (вероятно става въпрос за защита/превантивна мярка против пране на пари)
loading...